2018/2019/2020 Turnuva ve Takım Değerlendirmeleri (2.Kısım)

2018/2019/2020 Turnuva ve Takım 

Değerlendirmeleri (2.Kısım)

Takım değerlendirmelerinin ilk kısmına buradan ulaşabilirsiniz. Bu kısımdaki takımlar turnuvadan turnuvaya farklı performanslar gerçekleştirse de, bu takımları belli bir seviyede toparlayabiliriz.

ORTA SEVİYE TAKIMLAR (7-10)

Sabancı Seahawks

Bu seviyedeki takımlara, genç ve yetenekli oyuncularıyla daha üst seviyedeki takımları zorlayan Seahawks’larla başlamak doğru olur. Güneş’in mezuniyet barajında yer alıp takımdan uzaklaşmasıyla daha da öne çıkan yıldız oyuncuların takımı kendileriyle birlikte geliştirdikleri bir gerçek. Umarım bu yıldız oyuncular da takımdan ayrılırken arkalarından yeni yıldızlar doğurur ve takımı daha da ileriye taşırlar. Oyunun Ruhu ve kurallar konusunda özen gösterdiklerini görüyoruz, daha da iyi olmamaları için bir sebep yok.

Bilgi Madducks

Orta seviyenin bir diğer üst sıraları zorlayan ekibi, Bilgi Madducks da kendini geliştiren oyuncularıyla varlığından söz ettiriyor. Kimi oyuncularını kulüp takımlarına kaptırmış olsa da, turnuvalardaki az ama öz kadrosuyla başarılar elde ediyor. Huck&Sky oyunlarıyla başarılı olup, kolay sayı bulsalar da, oyun varyasyonlarını çeşitlendirmeleri kendileri için iyi olabilir. Oyunun Ruhu konusunda fazla söyleyecek sözüm yok.

Fethiye Flamingos

Fethiye Flamingos, yeni göz ağrım, Güneyin kendine has kulüp takımı. Kurulduğu günden bugüne kendisini geliştiren Flamingoları, artık orta seviyenin iyi takımlarından sayabiliriz. Son iki yıl boyunca katıldığı turnuvalarda ortalama 8. olarak istikrarını korudular. Son dönem kadrosuna dahil ettiği genç oyuncularıyla, takımın yaş ortalamasını aşağıya çekmeye çalışan Flamingolar, bu destek sayesinde kendi seviyesindeki rakipleriyle rekabet etme gücü buluyorlar. Oyunun Ruhu konusunda, çok pembiş tatlış bir takım imajıyla birlikte, kendilerini geliştirecekleri birçok konu olduğunu da kabul etmek lazım.

Boğaziçi Burn

Eski Fatcats, yeni BURN, Türkiye’de ilk kurulan üniversite takımlarından biri olma özelliğini taşıyor. O günden bugüne hep güçlü bir ekip olarak özellikle turnuvalardaki(lige göre) yakıcı hırsıyla yüksek sıraları zorluyorlar. Son dönem kadrosundaki yıldız oyuncuları artık Steamhuck’ta oynadığından ve son sezonda okulda yaşadığı antrenman sorunundan dolayı biraz düşüş sergiliyorlar. Yine de bu genç takıma karşı tedbirli olmakta fayda var. Oyunun ruhu konusunda da yükselen bir grafik çizdiklerini söyleyebilirim.

Gelişmekte Olan Takımlar(11-18)

Bu seviyedeki takımlara, geri kalan tüm aktif takımları ekleyebiliriz. Katıldıkları turnuvadaki kadro durumlarına göre öne çıkma şansı yakalasalar da, son dönem turnuvalara göre belli bir seviyenin altında ve gelişmekte olduklarını söyleyebiliriz. Bu takımların belli bir kısmına burada değineceğim.

Baltimate

Baltimate, Bornova Anadolu Lisesi(BAL), Türkiye’nin ilk lise takımı olma ünvanını taşımakla birlikte, çok genç yaşta bu sporla tanışma fırsatı bulan, mezun olan oyuncuların artık gözde üniversite takımlarında oynama şansı bulduğu ve alt sınıflardan da oyuncu yetiştirip sporun okullarında devamını sağlayan bir ekip. Bu sene Polonya’da düzenlenen Avrupa Genç Ultimate Şampiyonası’nda Oyunun Ruhu ödülü alarak bizleri gururlandırdılar. Genç ve atletik oyuncularıyla birlikte kendilerini daha da geliştirirlerse abi ve ablalarını daha da terletecek gibi duruyorlar. Oyunun ruhu konusunda, turnuvalarda aldıkları ödüllerle kendilerinden söz ettiriyorlar.

Türk Kası

Türk Kası, maalesef kurulduğu günlerdeki ihtişamını artık oyuncu yetersizliğinden sürdüremiyor. Düzenli antrenman yapma şansı olmaması da yeni oyuncu bulamamayı getiriyor ve bu ikilem birbirini yaratmaya devam ediyor. Turnuvalara dışardan oyuncu desteğiyle katıldığında tecrübesini oyunlara yansıtsa da, yukarıdaki sebeplerden tam bir başarı da elde edemiyorlar. Yine de göbekli, kaslı ve çocuklu Türk Kası, varlığını farklı takımlarda veya hat turnuvalarında arada sırada kendini gösteren oyuncularıyla sürdürmeye devam ediyor. Takımın ülke sınırlarını aşıp Papa’ya disk uzatmışlığı bile olsa, oyunun ruhu konusunda oynayamadıklarından dolayı bu güzel ruhu sergileme şansları yok ve bizimde yapabileceğimiz bir şey yok. (sevip, sayıp ve yeni oyuncular olarak katılmaktan başka)

OZU Grizzlies

OZU Grizzlies, aslında orta seviye takım olarak sayılabilecek ancak turnuvada aldıkları sonuçlarla onların bir tık altında kalan bir takım. Üniversite takımı olmasının da avantajıyla genç ve yetenekli oyunculara sahip Grizzlies, kurulduğu günden bugüne kendilerini geliştiriyorlar ve buradaki diğer kendini geliştiren takımlara göre daha iyi durumdalar. Aynı ivmeyi sürdürürlerse daha üst sıralarda onları görmeye başlayabiliriz. Oyunun ruhu konusunda pozitif bir imaj çizdikleri ortada, her genç üniversite takımı gibi kendilerini daha da geliştireceklerine inanıyorum.

Goats, Griffins, Ramses, Phoenix ve Eagles. Aralarında Türkiye’nin ilk üniversite takımı ünvanını taşıyan Bilkent Goats’u ve camianın yine ilk takımlarından biri olan Yeditepe Eagles’ı barındıran bu beş üniversite takımı her turnuvaya katılamasa da, katıldıklarında kendilerini geliştirdiklerini görebiliyoruz. Ancak daha aktif bir şekilde yer alabilirlerse, turnuva kotasına takılmayıp katılabildikleri her bir turnuva tecrübesiyle kendilerini geliştirmeye devam edebilirlerse adlarından daha çok söz ettirecekleri bir gerçek. Üniversite takımı olma avantajından yararlanıp, hem oyuncu kadrolarını genişletmeleri hem de düzenli antrenman yapabiliyor olmaları lazım. Oyunun ruhu konusunda özel olarak belirteceğim bir şey olmasa da, sahada daha çok karşılaşabilirsek bu konuda daha çok yorum yapabilirim.

Sezonun devamında takımların durumu nasıl seyredecek, kimler atak yapacak, kimler seviyesini koruyacak ya da düşüş sergileyecek hep birlikte göreceğiz. Buradaki takım değerlendirmelerini; turnuva sonuçlarına, maç deneyimlerine göre olabildiğince tarafsız yapmaya çalıştım. Umarım siz de buraya kadar keyifle okumuşsunuzdur:) olumlu ve olumsuz geri dönüşlerinizi bekliyorum.

Ultimate ve oyunun ruhuyla kalın..

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir