2018/2019/2020 Turnuva ve Takım Değerlendirmeleri (1.Kısım)

2018/2019/2020

Turnuva ve Takım Değerlendirmeleri

(1.Kısım)

Bir önceki yazımda ODTÜ ve İTÜ 2019 turnuva tecrübelerimi anlatırken(bkz.http://spiritakademi.com/odtu-ve-itu-2019/), takımların seviyesi hakkında bir süredir gözlemim olduğundan bahsetmiştim. Takımların aşağıda yer alan son iki yılda aldığı turnuva sonuçlarına bakacak olursak da, takımların belli bir sıralama bandında yer aldığını görebilir, dolayısıyla belli bir seviye bandında oynadıkları hakkında yorum yapabiliriz.

2019-2020 Sezon Ortası Durum

ODTÜ ve İTÜ 2019 turnuvalarının ardından sıralama sonuçlarına baktığımızda, sıralamada 1-3, 4-6, 7-10 ve 11-~ bandında kimi zaman iniş çıkışlar yaşansa da belli takımların yer aldığını görebiliriz. Buna bağlı olarak takımları benzer seviyede toparlamak mümkün(aslında turnuva öncesi yapılan torbalar da benzerlik taşıyor). Aşağıda kendimce yorumlamaya çalıştım, takımlar arası genel bir sıralama yapmaktan çok benzer tarzlarına ve seviyelerine odaklanmaya çalıştım, farklı görüşlerde olanlar bulunabilir tabii ki.

ELİT SEVİYE TAKIMLAR (1-3)

BSK Steamhuck

Geçen senenin Ulusal turnuva şampiyonu ve son dönemin turnuva favorisi Steamhuck, katıldığı turnuvalarda sıralamadaki yerini kimseye kaptırmıyor henüz. Son yapılan EUCREX’te aldığı bölge sıralamasındaki üçüncülükle yurt dışında da kendini gösterdiğini takip ediyoruz. Bu başarısının ardında kaptan Emre Can’ın etkisini görmemek olmaz. Uzun zamandır birlikte oynadığı oyuncular ve başta Boğaziçi olmak üzere üniversiteli öğrenci ve mezunlarla kadrosunu güçlü tutarak sistematik bir şekilde oyununu sürdürüyor. Antrenman disiplininin ve kendi takım içi iletişiminin de bu başarıda rol oynadığını tahmin ediyorum. Oyunun ruhu ve camiayla iletişimi konusunda ise ayrı bir yazı dizisi yazılır.(beklemede kalın)

Old School Ultimate

Oldschool Ultimate, bir dönemin diğer bir favori takımı ve oyuncularının mezuniyetiyle kurulan, belli bir tarzda oyuncuların bir araya geldiği güçlü bir ekip. Kurulduğu günden bugüne katıldığı turnuvalarda hep ilk üçü zorlayan, kimi zaman finalist olan bir takım. Gücünü yetenekli ve tecrübeli oyunculardan alsa da, oyuncuların farklı şehirlerde yaşıyor olmasından dolayı, takımın antrenman yapma imkanı oldukça kısıtlanıyor. Bu da mutlaka oyunlarına yansıyor olsa gerek, buna rağmen üst seviye oyunlarıyla sıralamada yukarıda yer almayı başarıyorlar. Oyunun ruhu konusunda Barış Manço’dan aldıkları sevgi ve birleştiriciliği takımca görebiliyoruz(gibi).

Odtupus

Odtupus’u diğer üniversite takımlarından ayıran en önemli özelliği özellikle bu sene olmak üzere, son turnuvalarda yarı final/finali hep görüyor olması. Aslında bu seviyede oynamasının birçok sebebi var. Bunlardan biri diğer takımlardan daha çok gün haftalık antrenman yapıyor olmaları ve bir diğeri de belli bir oyun disiplininde oynuyor olmaları. Genç, hızlı ve yetenekli oyuncuları da son dönem kadrosunda bulunduruyor olması da bir başka sebebi ve aynı zamanda kumsaldaki başarısının da kaynağı. Kimi zaman iniş çıkışlı olsa da geçmişten gelen ODTÜ başarısını camiada sürdürüyorlar. Oyunun ruhu anlamında, oyun seviyesinden ve hırsından gelen temaslı oyuncuları olsa da genel olarak yüksek bir ruhu oyuna yansıtıyorlar.

ÜST SEVİYE TAKIMLAR (4-6)

Caddebostan Olympics

CBO CBO CBO, kurulduğu günden bugüne en çok şerefli ikincilikler, oyunun ruhu ödülleri ve çeşitli dereceler bulunduran Caddebostan Olimpik, hep zirveye oynayan bir takım olma özelliğini taşıyor. Farklı dönemlerdeki farklı kadroların sıralamadaki yerlerine etkisini söyleyebiliriz ancak oyun seviyesi olarak kimi zaman burada Elit Seviye’sine koyduğum Odtupus’u yenecek seviyede oyun çıkartabiliyor. Son dönemde tecrübeli ve yeni oyuncuların bir araya geldiği CBO yine belli bir sıklıkta yaptığı antrenmanlarla sıralamadaki yerini belli bir seviyede koruyor. Oyunun ruhu konusunda ise geçmişte daha CBO oldukları bir gerçek ama şimdi de haklarını vermek lazım.

Frostbite Ultimate

Frostbite, üst seviyede oynayan bir diğer kulüp ekibi, Ankara’nın soğuğunda antrenman yapmasıyla ünlüler. Ankara’daki üniversitelerden mezun olan ve ağırlıklı olarak Ankara’da yaşayan oyunculardan oluşan Frostbite, kurulduğu günden bugüne üst sıralamaları zorlayan iddialı ekiplerden biri. Geçen seneden bu yana kimi zaman iniş çıkışlar yaşasa da belli bir seviye oyunuyla turnuvalarda sıralamasını koruyor. Farklı sahalarda(özellikle indoor) aldığı başarılarla da kendinden söz ettiren takım, oyunun ruhu anlamında da genel olarak yüksek bir ruh taşıyor.

Frizbi Teknik

Müheeeeendislerrrr(yazar duygularına yenik düşmeden devam eder) Frizbi Teknik, son dönem üst seviyede oyun ortaya koyan diğer takımlardan biri. Üniversite takımı olmasının avantajını birçok turnuvada güçlü kadrosuyla gösteriyor. Oyun disiplini ve antrenman sıklığı yine yüksek ekiplerden. Kurulduğu günden bugüne(:’) ) iniş çıkışlar yaşayan takım, mezunlarını da güçlü kulüp takımlarına dağıttığı için kendi mezun takımını kuramama gafletini yaşıyor. Aynı dönem kurulan ve bu sporun öncüsü üç üniversiteden(BU, ODTU ve ITU) biri ünvanını taşıyor. Oyunun Ruhu konusunda da kendisinden söz ettiren ekip, geçmişinden bugüne turnuvalarda kimi zaman talihsiz sıralamalar alsa da, genelde belli bir sıralamayı tutturmayı başarıyor.

Takım değerlendirmesinin ikinci kısmını en kısa zamanda paylaşacağım, beklemede kalın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir