Comeback Belemir

Comeback Belemir

Paylaşıma UAP'nin koçluk seminerinde tanıştığım Daniel'in "Oyunun Ruhu Politiktir" sözüyle başlamak istedim. Ultimate Frizbi'de siyaseti oyun dışında bıraksak da oyunun ruhu sorumluluk almayı, eşitlik ve adalet peşinde olmayı gerektiriyor. Sporda ve toplumda cinsiyet eşitliğini savunmak hepimizin görevi. Kadınların güvenle yaşayabileceği bir toplumda özgürce sahalarda olması dileğimle bir kez daha #istanbulsözleşmesiyaşatır #kadıncinayetleripolitiktir

Pandemi röportajları serimize Doğa'nın pasını yakalayan Belemir ile devam ediyoruz. Bakalım bu dönemde neler yapıyor, bize neler aktarmak ister kendisinden dinleyelim:

*Hangi takımda oynuyorsun ve takımın bu dönemde ne yapıyor? 

Merhaba öncelikle. Ben Yeditepe Ultimate’ta oynuyorum. Pandemi sürecinde takım olarak çok etkilendik diyebilirim.  Zaman zaman dışarıda bir araya gelip antrenman yaptığımız, disk attığımız olmuştu. Haftalık spirit toplantıları düzenledik. Maç izledik beraber. Yeni çok fazla oyuncumuz var. Onlara bir şekilde Ultimate frizbiyi tanıtmak, öğretmek ve sevdirmeyi amaçladık. Bu dönemde pozitif kalmaya çalışıp iletişimimizi koparmamaya çalıştık. Oyun geceleri, sohbet etkinlikleri düzenledik. Bu etkinlik ve toplantılarımız ilk zamanlar karma şeklindeydi. Vaka sayıları ve yasaklamalar artınca, biz de herkesin sağlığı için etkinliklerimize bir süredir tamamen online olarak devam ediyoruz.

* Bireysel olarak bu dönemde ne yapıyorsun?(antrenman olarak)

Pandemi döneminden yaklaşık bir ay öncesinde, Çanakkale Turnuvası’ndan sonra bir sakatlık geçirdim. Uzun zaman içerisinde zorlamayla meydana gelen fakat turnuvada daha çok ağırlaşan bir sakatlıktı. Ayakta durmam bile yasaktı. Federasyona katılabilmek için okula bile gitmeyip evde dinlenmeye ve iyileşmeye odaklandım. Fakat pandemi dönemi başladı ve federasyon iptal oldu. Daha sonrasında okullarımızı bırakıp evlerimize dönmek zorunda kaldık. Kendi moralimi hep yüksek tutmaya çalıştım, iyileşmeye ve spor yapmaya tekrardan başlamaya çalıştım. Sakatlık, pandemi dönemi ve kendim tekrardan spor yapmaya başlayıp sakatlığım konusunda olumsuz sonuçlar alınca motivasyonum çok düştü. Uzun süredir disk atmak ve yürümek dışında evde kendim antrenman yapamıyorum. Doğa beni röportaj pasını yakalayınca sanırım tekrar gaza geldim🤭 Evde tekrardan antrenman yapmaya ve yogaya başladım. Bakalım, bu sefer olumlu sonuç alabileceğimi düşünüyorum. (1 yıl geçti sakatlığın üzerinden artık zamanı geldi😅)

* En son ne zaman disk attın, nerede?
En son sosyal arkasında (kampüste) Çağrı, Koray ve birkaç arkadaşımızla disk atmaya çalıştık. Çalıştık diyorum çünkü disk okulumuzdaki sevgili Paşa (disk aşığı ve düşmanı bir köpek) tarafından delik deşik edilmiş bir diskti. Eh birazcık gitmedi, tutarken ellerimizi kesti. Ama olsun çabamız ve disk atma aşkımız varmış diyelim😅

* En son ne zaman ultimate maçı yaptın, nerede?
En son güz döneminin başında Maltepe sahildeki spor tesislerinde takımla beraber maç yaptım.🥺

* Pandemi sonrası önümüzde yapılacak olan ilk turnuva tahminin ne? Turnuvayı ve turnuva partisini kim kazanır?
İlk turnuva tahminim ODTÜ veya İTÜ olacağını düşünüyorum, o da en iyi ihtimal. Umarım daha erken turnuva yapıp buluşma imkanları buluruz hepimiz çok özledik🥺 Turnuva kazananı olarak ilk aklıma Old School geldi, parti kazananı da bilemiyorum çok seçenek var gözümde. Duygusal bir anneyim şu an takımda, o yüzden yeni oyuncularımızdan çoğunu seçebilirim😅

* Ultimate’ın geleceğine dair düşüncen ne? (bireysel kendi hayatında veya Türkiye/Dünya çapında)
Ultimate gerçekten çok güzel bir spor. Çok iyi kondisyon ve çok iyi oyun stratejileriyle kendisine beni aşık etti. Umarım ki önce Türkiye’de daha çok tanınır ve desteklenir. Kendi açımdan ise yapabildiğim sürece bu sporun içinde yer almak istiyorum. Hayatımda ilk defa hırslanmam frizbiyle tanışınca oldu. Oyunlarda bazen gerçekten gözüm dönüyor heyecanlanıyorum. (Aaa düşen kız diyorlar duyuyorum🤭😅)

 

* Ultimate dışında bu dönem daha çok nelerle ilgileniyorsun?

Bu dönemde herkes gibi ben de kendi içine dönmeye çalıştım. Daha çok kendimi sanata verdim. Sürekli çizim yapmaya, dijital kolaj üretmeye çalıştım. Mimarlık okuyorum ve şu sıralar bölümümle beraber bunu ilerletmeye çalışıyorum. Onun dışında tekrardan yogaya başladım. Daha sakin etkinliklerle ilgileniyorum. Ruhumu ve bedenimi dinlendirmeye ihtiyacım varmış diyebilirim.

* Senden sonra ultimate camiasından kiminle röportaj yapalım? 🙂
Benden sonra röportaj için pasımı Bilkent’ten Ali Fuat Barış’a atıyorum.😅

İlgisi ve cevapları için Belemir'e çok teşekkürler! Röportaj serisinin yavaş yavaş sonuna gelirken bakalım bir sonraki kiminle olacak?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir