Comeback İpek

Comeback İpek

Kadın oyuncular mixed sporumuzun vazgeçilmezi. Üstelik handler olup, diskle uzun oynayabilen bir kadın oyuncunuz varsa takım olarak şanslısınız demektir! Pandemi röportajlarımıza İpek Balcı ile devam ediyoruz.  (bkz. 2013 Çeşme Türk Kası Takım Turnuvası Huck Contest Winner)

* Hangi takımda oynuyorsun ve takımın bu dönemde ne yapıyor? 

– Caddebostan Olympics (CBO) ile 4. seneyi devirmişim (Frizbi Teknik’ten daha dün mezun olmuşum gibi…) Mezunlardan oluşan bir takım olduğumuz için büyük çoğunluğumuz çalışıyor. Beraber son antrenmanımızı (eğer zoom’dakileri saymazsak :p) 2020 Mart ayının ilk haftalarında yaptık. Pandemi nedeniyle toplu olarak bir araya gelip disk atamasak da ayrı ayrı disk atma fırsatı buldukça atıyoruz. 2020 Aralık’ta Oyunun Ruhu Günü kutlamalarında CBO kırmızı ve CBO mavi olarak 2 takımla Scavenger Hunt’a katıldık. Oldukça eğlenceli görevleri tamamlayarak puanlar toplamaya dayalı, dünyanın dört bir yanından takımların katıldığı bu etkinlikte CBO kırmızı Türk katılımcılar arasında zirveye oturdu, buradan tekrar kendilerini tebrik ediyorum. Son olarak; takımıza kurabiye canavarının pabucunu dama atacak minik bir maskot daha katıldı, ilk turnuvada kendisini siz tanıtmayı iple çekiyoruz 🙂 (Ö. Ş. (11 aylık) selam söylüyor) 

 

* Bireysel olarak bu dönemde ne yapıyorsun?(antrenman olarak)

2020’nin yaz aylarını benim gibi evden çalışan arkadaşlarımla beraber Özdere/İzmir’de geçirdim. Sağ olsunlar, aralarında frizbi oynamaya hevesli olanlar sayesinde her gün minimum 1-1,5 saat disk atma fırsatım oldu. Ekim sonuna doğru havaların soğuması ve iş hayatı yoğunluğunun artmasıyla beraber 1-2 ay kadar antrenmansız kaldım. Tam evde hareketsiz kalmaktan yakınırken, kendimi, sadece 1 adet dumbbell ve vücut ağırlığıyla yapılabilecek bir online antrenman programının içinde buldum. Frizbi oynayacağımız günler gelene kadar formda kalma ümidiyle haftanın 5 günü bu programı takip ediyorum. Eğer bu tür bir arayışta olanlarınız varsa da programın yaratıcısını hemen şöyle ekleyeyim: @fahreneit98.6 (Neyran Öz’e teşekkürlerimi sunarım)

 

* En son ne zaman disk attın, nerede?

CBO’dan Elif, Oğuz ve Ata ile mini bir Belgrad Ormanı gezisi yapmıştık, orada disk attık, sanırım Ekim sonu gibiydi. “Sonra hiç atmadım mı ya?” diye düşünüyorum da,harbiden atmamışım 😀

 

* En son ne zaman ultimate maçı yaptın, nerede?

En son Fenerbahçe Özgürlük Parkı içindeki sahadaki Çay Ligi’nde maç yaptım (Şubat 2020)… Kış aylarında Çay Ligi’nde genelde 9-10 kişi olurduk, sanki son kez toplanacağımızın farkındaymışız gibi, o hafta sonu hava çok soğuk olmasına rağmen katılım epey fazlaydı 

* Pandemi sonrası önümüzde yapılacak olan ilk turnuva tahminin ne? Turnuvayı ve turnuva partisini kim kazanır?

Gönlüm pandeminin bir an önce bitmesinden ve 2021 Mayıs’ta Sarıgerme Turnuvası olmasından yana. Ama biraz daha realist olmam gerekirse, 2021 Eylül’de Kilyos Turnuvası da kabulüm. Yazlıkta kuma alıştığım için, geri dönüşü kumsal turnuvasıyla yapmak istiyorum sanırım J Kilyos Hat turnuvası olduğu için kazanacak takım henüz kurulmadı, ama en son düzenlenen Kilyos’un parti kazananı bendim. Yine olsa, yine kazanırım 

 

* Ultimate’ın geleceğine dair düşüncen ne? (bireysel kendi hayatında veya Türkiye/Dünya çapında) 

Yaklaşık 1 senesi pandemiye kurban gitse de ultimate frizbide 8 seneyi geride bıraktım. Beni yakından tanıyanlar iyi bilir, frizbi camiası benim kendimi en mutlu, en konforlu, en kendim gibi hissettiğim yerlerin başında gelir. Yakın gelecekte de bunun değiştirecek bir gelişme olması pek mümkün değil gibi, sadece gün geçtikçe daha çok özlüyorum ve arkadaşlarımla bir araya gelebileceğim sahalara dönmek için sabırsızlanıyorum.

Türkiye’de ise, aktif Ultimate Frizbi oyuncu sayısının artması ve sporun geniş kitlelere ulaşması en büyük dileğim. Bunu sağlamanın yolu, lise ve üniversitelerdeki takım sayısını artırmaktan geçiyor. Pandemi nedeniyle pek çok lise/üniversite kulübü gibi Ultimate Frizbi kulüplerinin aktiviteleri de epey kısıtlandı. Mevcut takımlar yeni oyuncu katılımını sağlamakta, sıfırdan takım kurmaya hevesli lise/üniversiteler ise uzaktan örgütlenmekte zorlanıyorlar. En yakın zamanda pandeminin bitmesiyle, bu kulüplerin aktifleşmesi için hem öğrencilere hem de mezunlara büyük iş düşüyor. Her türlü tanıtım, eğitim, vb. etkinliklerde elimden gelen desteği vermeye hazırım.

 

* Ultimate dışında bu dönem daha çok nelerle ilgileniyorsun?

Çoğunlukla iş. 2 ay önce farklı bir departmana geçtiğim için uzaktan aktarımlar alarak yeni görevime adapte olmaya çalışıyorum. Bu aktarımlar ve tamamlamam gereken işler çoğu zaman mesai saatlerine sığmıyor malesef. Hele ki sokağa çıkmanın da kısıtlı olduğu bu günlerde, benim için mesainin sınırları fazla esnek diyebilirim. Onun dışında, el işine ve bitkilere fena kafayı taktım. Kumkuat tohumu çimlendirmeden, aloe vera yavrulatmaya, renkli iplerle bileklik örmeden, mandala boyamaya kadar pek çok hobiye el attım. Zaman buldukça hala bu tür aktivitelerle de ilgileniyorum.

 

* Senden sonra ultimate camiasından kiminle röportaj yapalım? 🙂

Ben de, U24’ün gözdelerinden, kalben CBO’lu Güngör Şahin’e pası atayım, yok yok huck atayım (Ben YOLO’lasam da Güngör nasıl olsa tutar) 🙂 İlk maçında Güngör’ü ağzım açık izlediğimi hatırlıyorum. Harika bir sporcu olmasının yanı sıra çok sevdiğim bir arkadaşımdır kendisi. Ultimate’ta ara-dönem denilebilecek bir zamanda spora başladığını varsayarak bu röportaj serisine renk katacağını umuyorum.

İlgisi ve cevapları için İpek'e teşekkürler! Bakalım İpek'in pasını kim tutacak?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir