Comeback Neslihan

Comeback Neslihan

Ahmet Mumcuoğlu'na atılan pası bir baktım Neslihan tutmuş, şaşırmadım. Türkiye'nin en iyi kadın oyuncularından biri olmasının yanında birçok yurtdışı turnuva tecrübesi olduğunu biliyorum. Bakalım bu dönem neler yapıyor, bize neler aktarmak ister:

* Hangi takımda oynuyorsun ve takımın bu dönemde ne yapıyor? 

Ekim gibi Münih’e taşındım. Münih International Ultimate (MINT) bana kapılarını açtı. Onlarla “oynuyorum” demek şu an için ne kadar doğru olur bilmiyorum ama ilk turnuvada aralarında yer almak niyetindeyim. 

Buradaki ilk birkaç haftamda spor aktivitelerine hala izin veriliyordu, dolayısıyla 3 antrenmana falan katılabildim. Şimdilerde ise ancak zoom antrenmanları yapabiliyoruz, bir de zaman zaman ikişer kişi olarak buluşup disk atmak mümkün. Fakat takımın çoğunluğunda hala büyük bir motivasyon var ya da önceden de bulunan bir spor alışkanlığı demek lazım buna. Tanıklık etmesi güzel.

* Bireysel olarak bu dönemde ne yapıyorsun?(antrenman olarak)

İlk geldiğim zamanlarda koşuyordum, daha sık disk atıyordum ama şimdilerde buralar çok soğuk, açıkçası çıkıp koşma isteği bulamıyorum pek. Fakat hala ev içi spora devam etmeye çalışıyorum. Youtube’da sonsuz kaynak var – kettlebell’imle neler yapabilirim’i keşfediyorum. Ofise gidişlerimde de bisikletimi kullanıyorum, o da güne biraz hareket katıyor tek başına egzersiz denemese de.

* En son ne zaman disk attın, nerede?

1 hafta önce, Pinakothek der Moderne (modern sanat müzesi – turistik bilgi de sıkıştırayım ilgililerine) önünde büyükçe bir çim alan var. Takımdan bir arkadaşımla düzenli sayılabilecek şekilde orada buluşup disk atıyoruz. Bir de komik bir tesadüftür ki Çağan da burada yüksek lisans yapıyor, bir gün öncesinde de onunla disk atmıştık başka bir parkta.

* En son ne zaman ultimate maçı yaptın, nerede?

Takımın son antrenmanında, bu da Kasım başına tekabül etse gerek. Ama sanırım bundan ziyade Boğaziçililerle yaptığım maçı son maç olarak saymak istiyorum. Hüzünlü ama bir yandan da çok keyifli bir veda maçı olmuştu. Toz kaçtı yine gözüme..

* Pandemi sonrası önümüzde yapılacak olan ilk turnuva tahminin ne? Turnuvayı ve turnuva partisini kim kazanır?

“Pandemi Sonrası”nı ilk kez düşündüğüm zamanı hatırladım da.. bundan bir 6-7 ay önceydi sanırım. O vakit umutlar yüksek idi. Umarım topa tutulmam ama ilk turnuva bahar 2022 gibi geliyor bana. Takımlar takvimlerini biraz bozup turnuvalarını o dönem yapmak isterler belki. Neden ilkbaharda bir ODTÜ, İTÜ, Bilkent vs peş peşe görmeyelim ki.. 

Türkiye’de hangi takım neler yapıyor pek bilemiyorum ama sanırım ezber bozulmaz ve Steamhuck’ı bir kez daha şampiyon görürüz. Parti kazananı olarak ise aklımdan Tolgiş ve Ipek geçmekte, son turnuvaların partilerinden kalan etki olsa gerek.. Ama o kadar uzun zaman oldu ki, herkesin bu ünvan için çok iddialı geleceğine eminim 🙂

* Ultimate’ın geleceğine dair düşüncen ne? (bireysel kendi hayatında veya Türkiye/Dünya çapında) 

Ultimate camiası, gittikçe daha geniş kitlelere ulaşan, daha fazla çeşitlilik barındıran / barındırmak için çaba gösteren bir topluluk haline geliyor. Bunu daha çok dünya geneli (hatta belki biraz USA özeli) için söyleyebiliyorum. Bir yandan spor yayılmaya devam ederken, diğer yandan da aktivist eylemler ve söylemler yerini sağlamlaştırıyor. Genel olarak duyarlı bir topluluk olduğu için, sporu bıraksam da camiayı sevmeye devam edeceğim. Bu kabul edici ve çeşitli yapısı da kalitesinden (umarım) ödün vermeden kitlelere yayılmaya devam edecektir. Tüm bunların Türkiye’ye yansımaya artarak devam etmesi temennisinde bulunuyorum elbette. Umarım ülkemizde de daha cesitli grubun söz sahibi olabildiği bir topluluğa erişiriz, hem rekabet anlamında hem de toplumsal konularda. 

Ultimate gelişim hızından bir şey kaybetmeden ilerlemeye devam edecek gibi. Belki bu dönem bize bireysel de antrenman yapabilme motivasyonunu kazandırmış olur ve bu alışkanlığın sürdürülmesi takımlara da faydalı olur. Fakat saha kenarında sularımızı paylaşamadan, aynı Nutella kavanozunda duran, 100 kişinin kullandığı bıçakları kullanamadan, hatta belki de bir süre ‘spirit circle’ yapamadan sahalara dönme fikrine alışmakta fayda vardır.. 

Benim için Ultimate’ın geleceği  şu an belirsiz. Koştukça yayılan çim kokusunu duymak için sabırsızlanıyorum elbette yine ama nerede ve nasıl’ını göreceğiz 🙂

* Ultimate dışında bu dönem daha çok nelerle ilgileniyorsun?

Tuhaf bir dönemde yurtdışına attım kendimi. Zamanımın önemli bir kısmını dolduran sporun ve getirdiği arkadaşlıkların eksikliği daha kolay hissediliyor. Maalesef/iyi ki bolca vaktim oluyor pek çok şey için. Sıradan duyulacak ama (ki sıradan da) “kişisel projelerimle” ilgileniyorum bu dönemde. Uzun zamandır yapmak, öğrenmek istediğim şeyler var, bunun için bir vakit yaratmak zorunda kalmış oldum ben de.. A bir de korkunç bir dizi-film ve podcast tüketimim var.

* Senden sonra ultimate camiasından kiminle röportaj yapalım? 🙂

Fatih Dülgeroğlu ile keyifli bir söyleşi olacağını düşünüyorum 🙂

İlgisi ve cevapları için Neslihan'a teşekkürler! Bakalım sırada kimin Pandemi hayatından kesit sunacağız, sizler kimi görmek istersiniz? Takipte kalmaya devam edin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir