Comeback Oldschool Fatih

Comeback Oldschool Fatih

Cem: Evet sırada "keyifli bir söyleşi" gerçekleştirmeyi planladığım Oldschool Fatih var. Kendisini maç-turnuva-partiden çok, yönetim kurulu ve oyunun ruhu kurulunda tanıma fırsatım oldu. Sözü uzatmadan Pandemi'de ne yapıyor, sazı kendisine bırakalım 🙂

Fatih: Hayatım boyunca en çok toplantı yaptığım insanlardan olabilirsin valla evet. Özledik mi peki? Çeviri yapsak mı biraz daha? Interception için "kesme" mi daha iyi yoksa "araya girme" mi? Call için illa bi şey bulmak zorunda mıyız? ÇAĞRI hiç olmadı sanki ya. Ben ÇAĞRI falan demem valla kusura bakmayın. Brick yerine ne diycez peki abi TUĞLA mı? Dağlara taşlara gitmiş işte, brick ona deniyo. TAŞ atmış yani TAŞ. (Gökhan başkana selamlar.) (Editör notu: ÇARPI demiştik aslında) Neyse neyse, Nesliyan'a da bolca sevgilerimi ve teşekkürlerimi iletip sazı elime alıyorum.

* Hangi takımda oynuyorsun ve takımın bu dönemde ne yapıyor? 
2012-2017 arası Odtupus’taydım, 2017’den beri Old School Ultimate takımında oynuyorum. Takımdakiler işinde gücünde çalışmaya devam ediyor. Kobe tam gaz idmanlara devam ediyor. Yurtdışına gidenlerimiz oldu, evlenenlerimiz oldu. Zoom üzerinden arada toplaşıp sohbet ediyoruz. Ama yine de pandemiden en az etkilenen takım tartışmasız biziz. Eskiden de antrenman yapmıyorduk şimdi de yapmıyoruz. 
 
* Bireysel olarak bu dönemde ne yapıyorsun?(antrenman olarak)

Antrenman olarak birkaç defa gaza gelip parkta koşmaya çıktım, ama devamı gelmedi. Yorucu oluyo ya biliyo musun.. 🙂 Evde spor yapacak motivasyonu bulamıyorum maalesef ama akşamları bira içip partilere hazırlanmaya devam ediyorum.

* En son ne zaman disk attın, nerede?

Zor bir soru oldu, Ekim ayında Odtupus söyleşisi için Devrim’e gitmiştim. Orada Çağan ve Gazi Eren’le disk atmıştık. (Sahi noldu o iş Gazi?) 

* En son ne zaman ultimate maçı yaptın, nerede?
Daha da zor bir soru oldu, pandemiden hemen önce Şubat 2020’deki Çanakkale Turnuvası. Bunu hemen hatırlayamadım galeride fotoğraflara bakmam gerekti. Sanki 2-3 yıl önceymiş gibi o turnuva bile 🙂  Ha bir de Steam’de yeni çıkan şu oyunda maç yaptım. Ama UP diye bağıran kimse olmadığı için pek keyifli değil. Ses efekti eklenmesi lazım..
* Pandemi sonrası önümüzde yapılacak olan ilk turnuva tahminin ne? Turnuvayı ve turnuva partisini kim kazanır?
Önümüzdeki aylarda ve özellikle riskli yaz tatili döneminde İşler yolunda giderse Ekim’de bir ODTÜ turnuvası ihtimaline inanabiliriz. Ama o da olmazsa Şubat’ta Çanakkale turnuvasına kadar normalleşmiş oluruz diye düşünüyorum. Pandemi tüm sporlara büyük etkiler yaptı, o yüzden sürprizlere açık bir turnuva olacaktır ama -yanılmıyorsam- son resmi şampiyon olarak bizim takımın yine iddiası olur bence. Partiye ise herkesi kolundan tutup getireceğim ve tüm camia olarak parti kazanacağız, eminim Kobe bile uykuya yenik düşmeden partinin sonunu getirecek kadar özlemiştir. 
 
* Ultimate’ın geleceğine dair düşüncen ne? (bireysel kendi hayatında veya Türkiye/Dünya çapında) 

Türkiye çapında baktığımda üniversite takımlarının ve bu takımdaki genç oyuncuların çok büyük önemi ve sorumluluğu var. Çünkü üniversitedeyken oyuncuların zamanı, üniversitenin de imkanları bol. Okulu bitirince ara ki antrenman yapacak alan ve zaman bulasın. Okullar turnuvaya giden takımlara az da olsa maddi destek sağlayabiliyor, veya turnuva düzenlemene imkan veriyor bazen. Yeni oyunculara erişmek çok kolay, insanlar daha açık fikirli ve kaynaşmaya açık oluyorlar. Ve bir de dediğim gibi zaman bol. 

Türkiye’de Ultimate rekabetle gelişmiş, ve öyle gelişecek. Şanslıysan ilk aşamada takımındaki oyuncularla olan rekabet bir yere kadar yeter, ama bir üst seviyesi bu işi en az senin kadar ciddiye alan başka bir takımın olması ve o takımla sık sık karşılaşman. O zaman çok daha yoğun bir istekle ve gelişerek devam ediyorsun. İki takım da eksiklerini veya iyi yanlarını görüyor, yeni şeyler katıyor kendine ve en önemlisi özellikle yeni başlayan oyuncularda bu hızlı bir şekilde gerçekleşmiş oluyor. Bu açıdan Türkiye’de takımların sayısı artıyor olsa da dağılımın dengesizliği bir problem. Ankara’da halen bir kıtlık var. Diğer illerdeki üniversite takımları hep kendi içinde çalışmak zorunda. İstanbul bu açıdan çok şanslı. Düzenli bir lig yapabiliyorlar. Bunun da bir üst seviyesi bu sefer yurtdışındaki takımlarla oynamak / turnuvalara katılmak vs. Burada en büyük zincirimiz malum ekonomik zorluklar. Dernek yönetimindeyken dövlet bu işe keşke girse mi, yoksa aman girmese daha mı iyi diye düşünür dururduk. Son gelişmeler nasıl oldu bilmiyorum ama, bir şekilde kaynaklarımızı artıracak bir yöntem bulmamız gerekecek. Çünkü yurtdışındaki herhangi bir turnuvada karşılaşacağımız herhangi bir takım hem atletizm olarak hem de oyun olarak genelde ileri düzey oyunculara sahip ve çok şey öğrenebiliyorsun. Bu yüzden en büyük meydan okumalar da bunlar bence.

Son olarak kendi hayatımdaki geleceği. İstisnasız her turnuvada hala ilk turnuvamdaki gibi heyecanlanıyorum, sadece o turnuvadaki gibi koşamıyorum. Turnuva heyecanını, arkadaşlarımı, diğer takımlardaki insanları (artık çoğunu tanımasam da) gerçekten çok özledim. Ama açıkçası Ultimate’ın üniversite yıllarında hayatımda kapladığı o devasa yeri yıllarla azaldı. Şimdi küçük ama kıymetli bir yerde duruyor, arada çıkarıp bakıyorum böyle vitrinden. Belki ilerde “hee bizim oğlanı da Ultimate kursuna yazdırdık işte” diye muhabbet açarım.

* Ultimate dışında bu dönem daha çok nelerle ilgileniyorsun?

Benim mevcut işim uzaktan çalışmaya pek müsait olmadığı için yine günümün çoğunu işyerinde geçirdim. Pandeminin hemen öncesinde yüksek lisansa başlamıştım yenilenebilir enerji üzerine, akşamları ve haftasonları derslerle veya sunum hazırlayıp ödev yaparak geçti zamanım. Müzikle eskisi kadar ilgilenemez oldum. NBA ve Euroleague maçlarını takip etmeye başladım. Bir de motosiklet videosu izliyorum sürekli. (Motosikletlileri fark edin!)

* Senden sonra ultimate camiasından kiminle röportaj yapalım? 🙂
Phoenix’ten Zaide Alp. Bizim takıma misafir oyuncu olarak gelmişti ve çok kolay adapte olmuştu. Çok hızlı öğrenen, hırslı ve atletik bir oyuncu olarak tanıdım onu. Turnuvanın ertesi günü de quizi mi ne varmış, maç arasında birlikte matematik sorusu çözmüştük kıyamam. Bir soralım bakalım geçmiş mi dersten. 

İlgisi ve cevapları için Fatih'e teşekkürler! Kulüp oyuncuları hemen yaşlılık tribine giriyorlar, oysa uzun süre boyunca spora devam eden birçok örnek görüyoruz. Neyse bir sonraki röportajımızda biraz da üniversiteli oyuncuların Pandemi hayatına bakalım, takipte kalın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir