Hedef 2020 – Ultimate TR Masters

Hedef 2020 – Ultimate TR Masters

Türkiye’de Ultimate’ın ilk atılım döneminde üniversite takımlarının ve oyuncu sayısının çoğalmasıyla 2011 ve 2012 senesinde Windmill Windup’a milli takımsı olarak(Turkish Nationalish Team- TNT) mixed(2011) ve open(2012) katılmıştık. O dönem Windmill’e katılmak bizler için büyük heyecandı çünkü ilk kez bu kadar büyük bir yurtdışı turnuvasına katılıyorduk. Antrenör seçimi, takım seçmesi/antrenmanları bugünkü kadar hazırlıklı olarak ilerlemiyordu ancak bir şekilde ortak bir ruh ile takım olup Windmill’e katılma fırsatımız oldu(hatta kendilerine başka takım bulup gelenler bile oldu!). Turnuva döneminde yine bazı oyuncuların maçta yer alma(rotasyon) konusunda sıkıntıları olmuştu ama geneline baktığımızda herkes memnun olarak ayrılmıştı turnuvadan. Aradan geçen zamanda çeşitli yurtdışı milli takım organizasyonları yine yapıldı, antrenör-oyuncu-vb. sıkıntılar yaşandı ama katılan oyunculara ve dolayısıyla Türkiye’deki ultimate seviyesine bu turnuvaların olumlu etkisi olduğunu düşünüyorum. Yurtdışında Türkiye’de de bu sporun yapıldığını ve hatta ruhuyla yapıldığını(oyunun ruhu ödülü bile kazanıldı) göstermiş olduk.

Tekrar bugüne geldiğimizde ise 2019 senesi için mevcut durum üzücü bir hal almış, milli takım ruhu bir şekliyle zedelenmiş durumda. Kimse bu ruhu sürdürmek, ortak bir takım oluşturmak ve en iyisi için mücadele etmek adına öne çıkıp bir şeyler yapmaya adım atmıyor. Sadece antrenörlük değil, muhtemel oyuncu adaylarının da sesini duyamıyoruz. Herkes kendi takımı içinde, kendi takımıyla bir şeyler yapma peşinde. Farklı takımlardan bir araya gelip ortak ruhu yaratmanın, takımlar arası ilişkileri arttıracağına ve bunun camiadaki oyunun ruhunu da geri getireceğini düşünüyorum. Büyümek, gelişmek, profesyonelleşmek bir yandan sürerken bir yandan da bu ruhu korumanın önemli olduğunu unutmamak gerek. Yaptığımız ilk hat turnuvalarına gelen yabancı oyuncular hep aramızdaki ruhun, eğlencenin(partilerin) özel olduğunu belirtiyorlardı. Camiada insanlar arasındaki çekişmeleri, anlaşmazlıkları bir yana bırakıp bu özel ruha adım atmak lazım, hiçbir şey için geç değil.

2019 Milli Takım yurt dışı turnuvaları için başvurduğumuz bid’lerden vazgeçmiş olsak da bundan ders alıp 2020 turnuvalarına hazırlanmak adına hep beraber el atmak lazım. Bununla ilgili dernek tarafından komite/grup oluşturup, sorun çıkaran zorlukların(organizasyonel, finansal, vb.) üstesinden gelmek adına çalışmalar yapılacak. Ancak dernek sadece yönetim kurulunun sorumluluğunda değil, herkes bireysel olarak “ben ne yapabilirim” ‘e bakabilir.

Ben de kişisel olarak 2020 senesine baktığımda, Masters kategorisinde oynayabileceğimi farkettim.(bilmeyenler için Masters kategorisinde erkek oyuncular için yaş alt limiti 33, kadın oyuncular için 30) Bunun üzerine Türkiye’de zaten sınırlı sayıda olan Masters oyuncularını biraraya getirmek, turnuvalardan haberdar kılmak ve katılabilecek oyuncuların organize olması adına bir email grubu kurdum.(ilgilenenler için turkey-ultimate-masters@googlegroups.com)

Hem eski oyuncuları anmak hem de şimdiye kadar Masters grubuna dahil olanları paylaşmak adına ulaşabildiğim fotoğrafları aşağıda derledim:

Not: Fotoğrafını ekleyemediklerim kusura bakmasın, 
elinizde varsa gönderin güncelleyelim.

Hedef 2020 – Önümüzde Ultimate oynamak için uzun yıllar var, yeter ki ruhumuzu, bedenimizi koruyalım ve birlikte adım atalım.

Oyunun Ruhu’yla Kalın.

Cem Gürses

11.01.2019

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir