Turnuvanın Şemsiyesi

55 oyuncunun hat turnuvası için buluştuğu Spirit Akademi yolculuğum gönüllü kök Orçun Gürses’in arabasında başladı. Ankara’nın rüzgarsız havasına dayanabilen ancak Sarıgerme’de gücü yetmeyen, ikinci sahada görevli turunculu kardeşim maalesef ilk günü çıkartamadı ve kendini çöpte buldu. Hava gerçekten dengesizdi, bir yandan rüzgarın etkisiyle içime kumlar doluyor, bir yandan sıcaktan bunalan ayaklar gölgeme sığınıyordu. Katılımcılar tüm bunlara rağmen şikayet etmeden 75×25 metrelik iki sahada koşturuyorlar ve koskoca alanda bir tek benim birkaç metrekarelik gölgemde dinlenmeye geliyorlardı. Gölgemden neler geçmedi ki neler; damacanalar, sıcaktan bayılanlar, akşamdan kalmalar, kimi zaman kum kimi zaman duman, gölgemde tek seferde kaç kişi gördüğümü ben bile sayamadım. Demirbaşlarımdan biri tabi ki skor/süre tutucu, turnuva müdürümüz Aslı idi. Bir yandan turnuva malzemeleri, bir yandan çeşitli insanlar, kaybolan eşyalar, ısınan sular hepsi birlikte kaotik bir düzen yaratıyordu. Ancak çevremde bulunan bu insanlar her şeye rağmen ultimate oynamaya devam ediyor ve en önemlisi de mutlulardı.

Spirit Akademi 2019 sona erdiğinde sizleri bilmem ama tatlı bir yorgunluk ve boşlukla kalakaldık. Başta Karadere’de yapacağımız turnuva, son haftasında Sarıgerme(SARÇED) Plajı’na taşındı ve daha önce denenmemiş bir şekilde konaklama için bir Apart Tatil Sitesiyle(Anatolyam) anlaştık.

Turnuva organizasyonunun son anda taşınması sebebiyle, hazırlık sürecinde bazı sıkışıklıklarımız ve birtakım aksaklıklarımız oldu. Birtakım konular da bizden bağımsız(sahalardaki su sıkıntısı) yerel su bayi’sinden kaynaklı yaşandı, neyse ki SARÇED bu konuda destek verdi ve iyi kötü sahalarda su sağlayabildik. Apart Sitesi, gerek dairelerdeki konforuyla gerek havuzuyla katılımcılar için Cuma gününden itibaren keyif verdi. Cuma akşamı açılışımızla hem tanıştık hem de Pan’ın Labirentinden çıkmaya çalıştık. Kura ile takımlara ayrıldıktan sonra takımlar kendi aralarında toplanıp kadın ve erkek takım kaptanlarını seçtiler. Ardından turnuva konseptimizle alakalı film gösterimimiz, Herkül’ü izledik.

Hat Turnuva Kurası
Herkül

Cumartesi ve Pazar günü dairelerin balkonunda herkes kahvaltısını yapıp, maçlar için plaja geçtiler. Gün boyu süren maçlarda en çok dile getirilen sıkıntı; kumların özellikle öğle vakitlerinde oldukça ısınması, kat kat giyilen çorapların kat kat yırtılmasıydı. Bununla ilgili seneye için alternatif çözüm arayışlarını düşünüyoruz. Hem üst üste maç olmayan rahat turnuva fikstürüyle hem de öğle arasıyla katılımcılar bu sıcağa rağmen dinlenme imkanı buldular. Colosseum Race için 6 takımın kadın-erkek temsilcileri yerlerini aldı ve kahramanın yolculuğuna çıktılar. Yarışı tamamlayan ilk üç takım Final Arenası’nda mücadele etmeye hak kazandı ve aralarında tek bir takım(Hermes-Dağhan/Yaren) galip gelip shotlarını partide kazandılar.

Akşam bir diğer zor konu, toplu mangal yemeği bizi bekliyordu. Çok şanslıyız ki yanımızda yer alan Antep’li ailemizle birlikte bu işin üstesinden geldik ve herkes için güzel bir akşam yemeği çıkarttığımızı düşünüyoruz.

Cumartesi akşamı parti öncesi Greek Mingle oyununda mitolojik karakter duruşlarıyla yeni bir mingle heyecanı yaşandı, katılmak isteyen herkesin katıldığı yarışmada sona kalanlar(Elif ve Berkay) shot ödüllerini kazandılar.

Gods and Goddesses

Geç başlayan parti geç saatlere kadar devam etti. Her şeyin yolunda gittiğini, herkesin eğlendiğini düşündüğümüz bir anda beklenmedik bir kaza yaşandı ve herkes oldukça endişelendi. Uzun bir gecenin ve ertesi günün ardından kimseye ciddi bir şey olmaması sevindirdi ancak gelecek senelerde benzer organizasyonların kurallarıyla alakalı önlem almayı da düşündürmedi değil.

Pazar günü Round Robin maçlarını namağlup tamamlayan Hermes yarı finalde Pan ile karşılaştı ve bu maçı da kazanıp finale adını yazdırdı. Diğer bir yarı final Hephaestus ile Aphrodite arasında oynandı ve maç universe sayısına kadar uzamış olsa da Hephaestus galip gelmesini bildi ve finalde Hermes’in rakibi oldu. Üçüncülük maçına geldiğimizde tarafların hafta sonu toplam 7 maçın sonunda halleri kalmamasına rağmen bu mücadelede kazanan taraf Aphrodite oldu. Final maçında ise fark ara ara kapansa da Hermes 11-8 galip gelen taraf olarak turnuva şampiyonu oldu. Şampiyonluk tabiki Ultimate’da tek yeterli kıstas değil, Oyunun Ruhu’nun önemini her fırsatta dile getirmeye çalışıyoruz, maalesef Hermes bu puanlamada son sıradaydı, ilk üç takım ise Persephone(3.), Aphrodite(2.) ve Pan(1.) oldu. Hephaestus ve Dionysus herhangi bir madalya alamasalar da oyunlarıyla gönüllerin madalyasını kazandı. MSP Erkek ödülünü Kemal Parlaktuna, MSP Kadın ödülünü Zeynep Eda Cinbal kazandı.

Torbalar ve takımların dengeli kurulduğunu ve her maçın oldukça keyifli geçtiğini düşünüyoruz. Umarım önümüzdeki senelerde Hat Turnuvaları’na katılım artar ve daha çok oyuncuyla, daha rahat kadrolarıyla takımlar mücadele ederler.

Velhasıl fotoğraf merasimi ve ödül töreninden sonra vedalar edildi, kimi bir gün yola geç çıkmak üzere pazar akşamının keyfini çıkarmaya baktı, kimi evine dönmek üzere hemen yola koyuldu.

Biz de eve döndüğümüzde maddi ve manevi yorgunluğu hissettik ama yüzümüz gülüyor ve hala Spirit Akademi hakkında konuşuyorduk. Turnuva Şemsiyesi hala sağlam ve gölgesinde tekrar dinlenecek kalabalıklara kadar yalnızlığını sürdürecek.

Spirit Akademi 2020’de görüşmek üzere takipte kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir