Comeback Fatih Yavuz

Comeback Fatih

Bu röportajı ilk gerçekleştirdiğimde Fatih hala Odtupus oyuncusuydu, sonra mezun olup Fireball Ultimate takımına geçti. Röportaj serisinin sonuna doğru şimdi yayınlamak nasip oldu, kendisini farklı dönemlerde farklı şekillerde duydum/gördüm: "güzel saçlı çocuk", "çok koşan odtülü" gibi ve oyun tarzından dolayı sargılı/sakat dönemlerini hatırlıyorum, son olarak genç yetenek U24 koçluğuna da girişmişti. Lafı uzatmadan kendisine bırakalım, bize neler aktarmak ister:

Hangi takımda oynuyorsun ve takımın bu dönemde ne yapıyor? 

Odtupus takımın oyuncusuyum. Takımımız ilk dönemden beri Ankara’daki oyuncularıyla antrenmanlarına devam ediyor. Antrenmanlarımızı birçok yeni oyuncuya oyunu öğretmek, bizlere de uzun bir aradan sonra hatırlatma konseptinde haftada 2 antrenmana sabitledik.

* Bireysel olarak bu dönemde ne yapıyorsun?(antrenman olarak)

Artık kendi ağırlığımızla yaptığımız sporun gelişimimizi artırmadığın fark edip takım arkadaşım Arda’yla bir spor salonuna kaydolduk. Takım antrenmanları haricinde haftada 3 gün oradayız. Ayrıca haftada 1 gün agility ve hızlanma yeteneklerimi kaybetmemek için bir program uyguluyorum.

* En son ne zaman disk attın, nerede?

En son geçtiğimiz Cumartesi günü devrimde disk attım.

* En son ne zaman ultimate maçı yaptın, nerede?

7v7 maç yapmak için devrim kalabaklığında alan bulmak zor oluyor ama 5v5 ya da 6v6 seviyelerinde her antrenman sonrası, mezunlarımızın da katılımıyla, maç yapıyoruz. Eğer onları ultimate maçı olarak değerlendirirsek yine son Cumartesi günü yaptım. Ama en son bir turnuvada oynamam geçen sene Mart ayında Erasmus’taydı. Düşününce çok uzun bir zamandır rekabetçi seviyede oynayamıyoruz.

* Pandemi sonrası önümüzde yapılacak olan ilk turnuva tahminin ne? Turnuvayı ve turnuva partisini kim kazanır?

Pandemi sonrası kavramı her gün değiştiği için emin olamıyorum. Mart 2021’den bakınca en az 1 sene daha geniş kapsamlı bir turnuva düzenlenmeyecek hissine kapılıyorum. Yapılacak ilk turnuvanın da Odtü tarafından düzenleneceğini düşünüyorum. Bugünden değerlendirince favori takım Steamhuck gibi duruyor ama 1 sene uzun bir süre, Türkiye Ultimate’ı için yeni heyecanlar başlayabilir. O ilk turnuva partisinde herkesin pandeminin bitişini sabaha kadar kutlayacağını düşünüyorum, o yüzden tercih yapmak oldukça zor.

* Ultimate’ın geleceğine dair düşüncen ne? 

Benim için ultimate temel değerlerimden biri durumunda, tek başıma kalsam da bahçede kendi kendime disk atıp en yukarıda yakalamaya çalışarak pandemi sürecini geçirmiştim. O nedenle Ultimate’tan ve spordan uzak kalacağım bir gelecek yok. 

Türkiye Ultimate’ının kulüp takımları ile çeşitlendiği bir dönemde sporla tanışmıştım. Ben Türkiye için gelişimin olumlu bir şekilde devam edeceğini düşünüyorum. Oyunun birçok farklı takımla alternatifleri olan oyuncularla geliştiğini ve gelişme sürecinde yurt dışındaki takımlarla olan farkımızı giderek azalttığımız fikrinde birçok insanla hemfikirim. Ancak bunun yeterli olmadığını düşünüyorum. Birkaç istisna haricinde Ultimate ile tanışmamızın yurtdışına kıyasla üniversite yıllarında olması potansiyelimizin altında kalmamıza neden oluyor. 1 dönem misafir oyuncu olarak yer aldığım Cathcup Graz’ın bir kulüp takımı olarak, Türkiye’de alışık olduğumuz sistem dışına çıkıp, liselerdeki öğrencilere sporu tanıttığı bir projesi vardı. Proje kapsamında bu oyunculardan istekli ve başarılı olanlar takıma katılmışlar. Farklı yaş gruplarından oluşan bu gruplarla sistematik bir şekilde çalışarak Avrupa’nın en önemli takımlarından birini dönüşmüşler. Ben de gelecekte kulüp takımlarımızın bu tip bir sorumluluk alarak ülkemizde Ultimate’ın gelişimine katkı sağlamalarını bekliyorum.

Dünya genelinde ise ultimate’ın giderek popülerleşeceğine inanıyorum, öte yandan bu popülerleşme sürecinde AUDL’in referans noktası belirlenerek ilerleneceğine dair bir yatkınlık seziyorum. Bu durumda da ülkelere özgü oyun anlayışının tek tipleşmesi gibi bir problem olabilir, yine de olimpiyata katılma başvurusunun olumlu değerlendirileceği bir durum ardından neleri başarabileceğimizi ve nelerin değişeceğini görmeyi merakla bekliyorum.

* Ultimate dışında bu dönem daha çok nelerle ilgileniyorsun?

Temmuzda mezun olacağım için geleceğimi şekillendirmek zamanımı alan en önemli nokta şu anda. Hangi şehirde ya da ülkede olacağım üzerine kafa yoruyorum. Takım arkadaşlarımla saha dışında bolca vakit geçirip son senemizin tadını çıkartıyoruz. Tabi dönem başlıyor, biraz da ders baksak fena olmaz.

Fatih'e röportaj için çok teşekkürler. Bugünlerde neler yapıyor, Fireball Ultimate takımı olarak neler planlıyorlar, kendisi de isterse ayrı bir yazı dizisi yayınlayabilirim, buradan davetimi yapmış bulunayım..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir