The Good the Bad and The Ugly of Ultimate Frisbee

The Good, The Bad and The Ugly of Ultimate Frisbee

Ultimate Frizbi’de İyi , Kötü ve Çirkin başlıklı yazı dizimin ilk bölümü olan İyi kısmıyla başlamak istiyorum. Takımların ve kişilerin özeline inmemeye çalışarak Oyunun Ruhu açısından kendi görüşlerimi paylaşacağım.

THE GOOD

Ultimate Frizbi’nin iyi taraflarından biri öncelikle rakibine saygının ön planda tutulmasıdır. Önyargıyla yaklaşmamak , geçmiş tecrübelerini geçmişte bırakmak ve her maçı kendi özelinde değerlendirmek oyunun ruhunun kıstaslarından biridir. 
Şimdiye kadar karşıma çıkan konulardan biri, oyunun ruhu açısından kötü geçen bir maçın ardından aynı takımla tekrar karşılaşıldığında “düşman” bir tutumla yaklaşılması, oyun içinde ve sonrasındaki ruh puanlamasında aynı tutumun maçtan bağımsız olarak geçmişteki tecrübelerle değerlendirilmesidir. “Onlar hep böyle zaten”, “Geçmişte bize düşük puan vermişlerdi” gibi söylemleri kullanmak yerine, her maç ne yaşandıysa kendi özelinde değerlendirilmeli ve eğer maçta oyunun ruhu açısından önemli bir problem yaşandıysa bu en kısa zamanda takımlar arasında çözülmelidir.
Oyunun Ruhu Kurulu’nda iken bize yansıyan konulardan biri turnuvalarda yaşanan düşük ruhlu maçlar ve puanlama konuları idi. Takımlarla bu konuda iletişime geçip çözüm konusunda yardımcı olmaya çalışsak da bu konuda asıl görev ilgili takımlara düşmektedir. Çözüm yollarından biri iki takım arasında yaşanılanlar konuşulduktan sonra turnuvalardan bağımsız tatlıya bağlamak amaçlı bir dostluk maçı ayarlamak olabilir.
Bu genel yaklaşım dışında izin alarak bir takım özelinde konuşmak istiyorum. Steamhuck, ilk kurulduğu zamanlarda oyunun ruhu açısından turnuvalarda düşük puan aldı ve camianın genel görüşü de bu şekildeydi. Camianın genelinden farklı bir takım yapısına sahip olması ve aldığı başarılarla birlikte bu farklılığın göze batmasına yol açtı. Camianın ilk zamanlarındaki birlik ve beraberliğe kıyasla, takım ve oyuncu sayısının artmasıyla aslında takımların kendi içlerinde bu birlikteliği/ oyunun ruhunu sürdürmesini doğal bir süreç olarak bakıyorum. Artık her takım kendi karakterini oluşturuyor ama genelinde ortak bir ruh yaklaşımıyla bu oyunu sürdürüyoruz ve birlikte eğlenmek hala mümkün. Tekrar Steamhuck’a dönecek olursak, ilk zamanlarından bu yana gerek Oyunun Ruhu Kaptanlarının ruhu yükseltmeye yönelik çabaları, gerek son dönem aldığı ruh puanlamaları ve takımların puanlamadaki özel yorumlarına bakacak olursak, oyun seviyelerinin yanında ruhlarını da iyi yönde geliştirdiklerini söyleyebiliriz.  

Yazıda bahsettiklerimi özetleyecek olursak; Ultimate  Frizbi’nin “İYİ” tarafında farklılıklarımızı kabul edip, rakiplerimize ön yargıyla yaklaşmayıp ortak ruhu beslemenin, severek yaptığımız bu spordan alacağımız keyfi en yüksek seviyeye taşıyacağına inanıyorum. 

2 cevap

  1. […] son blog yazımda (bkz: https://spiritakademi.com/the-good-the-bad-and-the-ugly-of-ultimate-frisbee/) oyunun ruhu açısından Ultimate Frizbi’nin farklı yönlerine değineceğimden […]

  2. […] The Good the Bad and The Ugly of Ultimate Frisbee […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir