Comeback: Ugi

Comeback: Ugi

Son röportajımızdaki Roni’nin tabiriyle “eski oyunculardan” Ugi, kime göre eskidir:) veya eskimek için neler gerekiyor! bilinmez ama bizi kırmadı ve kendisine cevap hakkı doğdu. Bakalım bu dönemde neler yapıyor, kendisinden duyalım:

* Hangi takımda oynuyorsun ve takımın bu dönemde ne yapıyor? 

Uzun zamandır bir takımım yok. Turnuvalarda misafir oyuncu olarak kabul edenlere buradan tekrar teşekkür etmiş olayım. Bu süreçte U24 aday kadro ile çalışma fırsatı buldum. İkinci yasaklar gelene kadar İstanbul’da 3 gün antrenman yapabilmiştik. Ankara ve İzmir’de de antrenmanlar yapıldı. Sonrasında zoom üzerinden teorik anlatımlar yaptık. Turnuva iptal haberinden sonra da bu toplaşmaların devam etmesi yönünde talep geldi her ne kadar bu aralar katılım az olsa da final ve ödevlerin yoğunluğuna bağlı olduğunu düşünüyorum.

* Bireysel olarak bu dönemde ne yapıyorsun?(antrenman olarak)

Bireysel olarak maç izliyorum ve çoğunlukla ultiworlddeki makaleleri okumaya çalışıyorum. Fiziksel olarak antrenman yapmamı gerektirecek motivasyon sebeplerini bulabilmiş olsam da maalesef yapmadım. Disk atmanın bile yorduğunu hatırladıkça en kısa zamanda başlamayı umuyorum.

* En son ne zaman disk attın, nerede?

En son sanırsam Aralık’ın son haftası 5-6 kişi disk atabilmiştik. Etiler’de bir park yer olarak çok uygun olmasa da hiç yoktan iyidir diyerek  orada buluşmuştuk.

*  En son ne zaman ultimate maçı yaptın, nerede?

En son ikinci halısaha yasakları gelmeden önce Gayrettepe’de maç yapmıştım.

* Pandemi sonrası önümüzde yapılacak olan ilk turnuva tahminin ne? Turnuvayı ve turnuva partisini kim kazanır?

En yakın turnuva için bir zaman tahmini yürütmek gerçekten zor. Aşılar geliyor ama aşılamaya denilenden daha geç başladık ne kadar sürede ne kadar temin edileceği de net değil sanırım. Devamında bizim yaş grubumuza gelene kadar yine birçok sorun çıkacakmış gibime geliyor. Yine de en geç Eylül Ekim gibi sanırım üniversiteler yüzyüze eğitime başlamış olurlar ondan sonra ODTÜ veya İTÜ turnuvaları olmasını umuyorum. Açıkçası bu dönemde hangi takım neler yapıyor, oyuncuları bireysel olarak ne kadar çalışıyor bilmiyorum. Turnuvada çok fazla sürpriz sonuç çıkarmış gibime geliyor. Parti kazananı FT’den Berk veya Cenk olabilir.

* Ultimate’ın geleceğine dair düşüncen ne?

Bireysel olarak Ultimate’ın geçmişte olduğu gibi ilerleyen yıllarda da hayatımda önemli bir noktada olacağını tahmin ediyorum. İş ararken dahi İstanbul ve Ankara dışına çok çıkmak istemiyorum çünkü her ne kadar turnuvalara gelebilecek olsam da bir takımla antrenman yapmanın keyfini dolduracak bir hobi bulamadığımı farkettim.

Türkiye’de oyuncu sayısı son zamanlarda bence ideal bir şekilde artıyordu (pandemide dahi yeni başlayan oyuncular olduğunu duydukça mutlu oldum). Umarım gün geçtikçe yeni üniversite takımlarının kurulmasıyla daha da artacaktır. Ancak bu artışı verimli hale getirmek istiyorsak bence tecrübeli insanların çoğunlukta olduğu kulüp takımları ile üniversite takımlarının arasındaki iletişimi arttırmak gerekiyor. Bunun sonucunda hem gelecek seneler için kulüp takımlarının devamlılığı sağlanır hem de üniversite oyuncuları tecrübeleri oyuncuların onlara yapacağı katkılar sonucunda atletikliklerini de kullanarak ‘eski :)’den olduğu gibi turnuvalarda üniversite takımlarının birinciliklerini görebiliriz. Özellikle pandemi sürecinden sonra buna gerek duyulacağını sanıyorum çünkü üniversitelerde tecrübeli oyuncu sayısının da mezuniyet durumlarından dolayı azalacağını tahmin ediyorum.

* Ultimate dışında bu dönem daha çok nelerle ilgileniyorsun?

Bu dönemde tezimle ilgilenmem gerekse de maalesef o motivasyona bir türlü sahip olamadım daha çok bilgisayar oyunları oynadım :(. Ayrıca Birand’ın yakın tarihimizi bence tarafsız bir gözle anlattığı 32.gün için çektiği belgeselleri ve yaptığı programları izlemeye devam ediyorum.

* Senden sonra ultimate camiasından kiminle röportaj yapalım? 🙂

Bir röportaj üniversite takımından bir röportaj da kulüp takımından gelebilir belki J. Ya da Avrupa’da Ultimate ne durumda? Pandemi süreci orayı nasıl etkiledi? Buradan farklı neler yapılıyor da hem kulüp hem de ülke bazında bizden daha başarılılar? gibisinden sorular için de hem İspanya hem de Belçika’da oynamış Geron ile yapılabilir.

İlgisi ve cevapları için Ugi'ye teşekkürler, sıradaki röportaj için gelen istekler doğrultusunda Avrupa'ya bağlanacağız gibi gözükse de süpriz isimler için beklemede kalın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir