Okullarda Ultimate Frizbi

Turnuvayla ilgilenmekten burasıyla ilgilenemez olmuştum hatta bir türlü başlayamadığım bir yazıydı bu. Ultimate Frizbi hayatıma işlemişken, oyuncu olarak artık yavaş yavaş geri dönüyorken, başlangıçta arzuladığım şeylerden biri de bu sporu Türkiye’de yaymak üzerine neler yapabilirim idi.

Belli başlı üniversitelerde takımlar kurulmuş durumda ve yayılmaya da devam ediyor. Elbette üniversiteler sporun yayılması için en iyi imkanlara sahip yerler. Ancak yurt dışında birçok yerde olduğu gibi ultimate frizbi’yi daha erken yaşta(ortaokul ve lise) başlatabilir, sporun farkındalığını arttırabiliriz. Türkiye genelinde bir çalışma başlatmak tabi ki bir federasyon/dernek işi ama bunun için de yeterli finansal kaynak da sağlanması gerekli ki federasyonlaşma tamamlanmadan şimdilik zor gözüküyor. Sporu tanımış/duymuş olan okullar(özel) veya spor okullarından böyle bir talep gelmesi durumunda bu işe gönül vermiş kişilerle bir şeyler başlatılabilir.

Ben kendi adıma neler yapabilirim? sorusuna ilk cevabımı Antalya/Manavgat Ürünlü Köyü’ndeki Çocuk Şenliği’nde almıştım. Şenlikte resim, müzik ve çeşitli oyunların yanında Ultimate Frizbi! öğretme şansını yakalamıştım.

Çocuklara spor yaptırmaktan çekinsem de(herhangi bir formasyon/eğitim almadan) üniversiteli ve liseli gençlerle kimi zaman zorlandığım kadar zorlanmadım aslında 🙂 Hatta şenlik programında 1-2 gün frizbi olmasına rağmen her gün yanıma bugün frizbi var mı, maç yapcaz mı diye gelmeleri gerçekten çok hoştu.

Bendik Sendik Şendik - İbradı Gençlik ve Çocuk Şenliği 2017
Şenlik Videosu

O zamandan bu zamana İzmir/Eski Foça ve Fethiye’deki çalışmalarım devam ediyor. En son Mentora Dil Okulları’nda düzenlenen Uğur Okulları’nın U-Sports Academy programında ENK’in bağlantısıyla Ultimate Frizbi tanıtımı gerçekleştirdik.

İki farklı yaş grubuyla yaptığımız tanıtımın sonunda belki aralarından birkaç çocuğa etkimiz olduysa ne güzel.

Maalesef okullar henüz bu frizbi tanıtımlarının devamını getirecek, sürekliliğini sağlayacak programlara adım atma niyetinde değiller henüz. Halbuki ultimate frizbi çocuklara ve gençlere;

  • Oyunun kurallarını doğru kullanıp oynamayı,
  • Rakibini sakatlamadan oynamayı,
  • Adil ve dürüst oynamayı,
  • Oyun oynarken aynı zamanda eğlenmeyi,
  • Düzgün iletişim kurmayı,

öğretebilir. Umarım bir gün daha çok genç takımıyla okullar arası müsabakalar gerçekleşecek..

Son olarak, Türkiye’nin ilk lise takımı Baltimate, Polonya’da gerçekleştirilen EYUC2019 Genç Ultimate Avrupa Şampiyonası’nda U20 Türkiye Takımı olarak oyunun ruhu ödülünü kazandı. Buradan onları gönülden tebrik ediyorum, İzmir’de antrenmanlara başladığımızda tanıştığımız Roni, Egemen ve Deniz üçlüsü aradan geçen zamanda takımlarını buralara kadar taşıdılar. Hepsi çok şanslı bu yaşta Ultimate Frizbi’ye başladıkları için, yolları bundan sonra da hep açık olsun.

Spirit of the Game Award goes to U20 TUR Mixed Team

Cem Gürses – 17.08.2019

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir