Sunny Side Cup’19 Hatırası

Sunny Side Cup’19

Geçtiğimiz sene ilki düzenlendiğinde Sunny Side Cup plaj takım turnuvasına katılma fırsatım olmamıştı. Bu sene evsahibi @fethiyeflamingos oyuncusu olarak Sarıgerme kumlarına ayak bastım.

FETHİYE FLAMİNGOS

Sezonun son turnuvası ve tek plaj takım turnuvası olma özelliği ile ayrı bir yere sahip #SunnySideCup. Takıma sonradan dahil olduğum için organizasyona da sonradan dahil olduğumu söyleyebilirim ancak bu konuda en çok emeği sarf eden Haluk ve Can’a ayrıca teşekkür etmek lazım.

Cuma gününden Sarıgerme’deki otele yerleşip organizasyonun son dokunuşlarını takımla halletmeye koyulduk. Hava bir güney turnuvası için biraz kapalıydı ancak yine de tatil havası gelen tüm takımlarda görülüyordu. Cuma akşamı sakin bir şekilde geçti diyebilirim. Akşamın kazananları benimle birlikte barı kapatan Mehmet, Emre(c) ve Adrian(Frostbite’tan misafir oyuncumuz) oldu.

Cumartesi

Ertesi sabah erkenden sahalara geçildi ve grup maçlarına başlandı. İlk maçımız hedef maçı olarak belirlediğimiz grubun favori takımı Frizbi Teknik ile gerçekleşti. Rakibimizin kadrosunda görece yeni oyuncuları vardı ve alan savunmamıza karşı bize göre daha çok basit hata yaptılar. Biz de bunu değerlendirip beklemediğimiz şekilde skoru 9-4 ‘e kadar getirdik. Sonrasında artık 75m’lik sahada oynamanın yorgunluğu ve bununla birlikte gelen hatalar mı, yoksa skoru koruma tecrübesizliği mi üst üste sayılar vermeye ve dolayısıyla alan savunmasını da kuramamaya başladık. Maçtan 11-9 yenik ayrılınca hem bu 7 sayılık seriyi nasıl verdik şaşkınlığı hem de Frizbi Teknik’e karşı ilk defa bu kadar yakın bitirdiğimiz bir maçın sevinci, karışık duygular içinde sahadan ayrıldık.

ah Flamingolar ah – İTÜ, ilk grup maçı

Grup maçlarının ikincisini diğer bir iddialı takım Frostbite ile yaptık. Bu maç ilk maça göre maalesef daha çok hata yaptığımız bir maç oldu ve alan savunmamız bu tecrübeli ekibe yeterince etkili olmadığından, maçtan 11-5 yenik ayrıldık. Yine de turnuva boyunca güçlü rakiplerimize karşı gelişme kaydettiğimizi ve maçların skordan bağımsız olarak mücadelesi yüksek geçtiğini de kendi adımıza belirtmem gerek..

Ankara’nın Ayazından Sıcak Kumlara – FROSTBITE

Günün son maçı Çanakkale ekibi Griffins Ultimate’a karşıydı. Finallere kalabilmek için bu maçı farklı kazanmamız(en iyi üçüncüler arasında yer alabilmek adına) gerekiyordu. Rakibimiz önceki turnuvalardan aşina olduğumuz, mücadeleyi seven genç bir ekip olmakla birlikte hep keyif aldığımız, oyunun ruhunun hakkını veren bir takım. Takımının maskotunu kanatlarıyla maçta taşıyan Griffins ile maçımız çekişmeli geçmesine rağmen hatalardan yararlanan taraf biz olduk ve bu maçı 11-3 kazanarak ertesi gün çeyrek finale çıkma şansı yakaladık.

GRIFFINS

PARTİ

Nerden başlasam bilmiyorum ama kalabalığı sahneye çeken tütülerimiz ve Flamingo Gölü Bale Gösterimizin ardından başlayan parti, uzun zamandır böyle kalabalık görmemişti. Kendi başına takılan birkaç takım dışında(onlar kendilerini biliyorlar) birçok takım gerek takımını yansıtan kostümleriyle gerek danslarıyla uzun süre partiye renk kattılar. Normalde otel tarafından 11de biteceği söylenen parti, otel dj’nin de katkılarıyla geç saatlere kadar devam etti. Partide olan partide kalacağından fazla söze gerek yok, birkaç fotoğraf ile özlediğimiz ultimate partilerinin devamının gelmesini diliyoruz.

PAZAR

Pazar günü beklediğimiz kadar sancılı olmamasına rağmen sabah uyanıp ev sahibi olarak erkenden sahalarda olmak tabi ki kolay olmadı. Çeyrek final maçımız genç ve “koşan” ekip Odtupus’a karşıydı. Maçta sonuna kadar mücadele etsek de, rakibimizin hızına yetişemedik ve sahadan 10-2 mağlup ayrıldık.

Çeyrek final kaybedenleri olarak günün ikinci maçı, tecrübeli ekip Old School Ultimate’a karşıydı. Yine en iyi şekilde mücadelemizi gerçekleştirsek de, yakın bir maç geçtiğini hissetsek de, maçın sonunda skorun/farkın nasıl açıldığını anlamadan maçı 11-3 kaybetmiş bulunduk:)

Günün son maçı Frizbi Teknik’e karşı 7.’lik-8.’lik maçı idi ve final maçıyla yaklaşık olarak aynı anda gerçekleşecekti, iki ekip maçtan önce anlaşıp final maçını izlemenin yeni oyuncular adına daha faydalı olacağını düşünüp maçı kısa tutma kararı aldık. Turnuvanın son maçında artık yorgunluğun belirtileri de artmıştı ve Frizbi Teknik’e karşı ilk maçtaki mücadeleyi sürdüremeyip maçtan 7-2 mağlup ayrıldık.

İşte o Sahan! (maalesef ikinci günden fazla foto yok)

Kısa Kısa

  • İlk defa bir plaj turnuvasında gerçek saha ölçüleri olan 75 metreye göre sahalar ayarlandı. BULA adı geçen turnuvalarda olması gereken standartları umarım hep uygulayabiliriz bundan sonra da..
  • Saha ölçülerinin ~50 metreden 75 metreye çıkması zaten gelişmekte olan üniversite takımlarına yaradı. Turnuva sonucunda ilk dörtte üç üniversite takımının yer alması da bunun bir göstergesi. Bunlardan Odtupus(ODTÜ) hep dönem dönem güçlü bir takım olarak yer alması yanında son dönem yükselen Sabancı Seahawks ve Özyeğin Grizzlies da göze çarpıyor.
  • Kendi takımım diye söylemek ne kadar doğru ama partideki performansıyla eğlendiren Fethiye Flamingos, sahada da oyunun ruhu konusunda gelişme gösterip aynı puanı paylaşan iki takımın ardından oyunun ruhu sıralamasında üçüncü oldu. Oyunun ruhu anlamında turnuva genelinde ortalama puanın 10’un altına düşmemesi de güzel bir ayrıntı..
Dönüş Yolunda Flamingolar

Turnuvayı Flamingo adına adeta bu sezonun yansımasını yaşayıp, 8.’likle bitirmiş olduk. Baştan sona eğlendik ve takımımızdaki yeni ve eski oyuncular için ayrı bir tecrübe yaşamış olduk.

Kendi adıma uzuuuuun bir aradan sonra kumsal’da ultimate’a dönmüş oldum. Layout’ların keyfinin ayrı olduğunu, kumda koşmanın acısını ve böyle keyifli bir turnuvanın tadını da hatırlamış oldum.

Fethiye Flamingos ile yeni sezonu iple çekerken, sizleri işte o video ile baş başa bırakıyorum.

Cem Gürses – 08.06.2019

İşte o video!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir