Pandemi’de Zaman

Pandemi'de Zaman ve 2020

Bu yazıya Pandemi’nin başlarında başlamama rağmen yazıya devam edip tamamlamak yılın son günlerine nasip oldu. Pandemi dönemi’nde ultimate adına neler yapılabilir paylaşmayı düşünürken zaten bir kısmınızın bunları yapıyor ve kaynaklardan haberdar oluşu sebebiyle o konuda yazma isteğim kalmadı zaten. En iyisi biraz pandemi, biraz 2020 benim için nasıl geçti, 2021 için neler hayal ediyorum onlardan bahsedeyim..

Pandemi’de sizin için de zaman hiç geçmiyor mu ya da kendi içimize ve işlerimize döndüğümüz bu dönemde yapılacaklara vakit yetmiyor mu? 

Cevap herkesin kendine saklı ve zaman yönetimi ayrı bir konu. Benim ilgilendiğim taraf Pandemi’nin Ultimate hayatına kısıtlama getirmesi ve bu dönemde neler yapabiliriz onu konuşmak.

Ultimate Frizbi’nin hayatımdaki yerinden dolayı farklı farklı alanlarına ilgi duydum ama özellikle bu Pandemi döneminde sahalardan ister istemez uzaklaştığımızdan online oluşumlara veya bireysel olarak neler yapılabilire odaklandım. Peki bunlar nedir?

1 - Takım Buluşmaları

Sahalardan uzak kalmak demek, takımınızdan da uzak kalmanızı gerektirmiyor. Bir süredir herkes sokakta olup, takım arkadaşlarınızla yüz yüze görüşebiliyor olsanız da, tedbirli olmakta fayda var. Ayrıca sokağa çıkma yasağı olan günler de yaşadık ve önümüzde tekrar yaşayıp yaşamayacağımız tartışılan bir konu. O nedenle online düzenlenen(ör. zoom)  takım buluşmaları, gerek goygoy olsun gerek oyunun ruhu çalışmaları olsun, en önemlisi de birbirinize moral motivasyon desteği sağlamak adına kayda değer bir konu. Takım kültürünü yaşatmak, böyle bir dönemde online da olsa bir arada olmak bu zor zamanlarda size iyi gelebilir. Ortaya çıkan yaratıcı çalışmalar da cabası..

Sonradan not: Maalesef Flamingos adına zoom buluşmalarını pek sürdüremedik, ama zoom olmasa da küçük gruplar halinde ör:hunter flamingos(isotgday) veya kondüsyon grubu olarak iletişimi koparmadık.

2 - Bireysel Antrenmanlar

Pandemi’de evlere tıkılıp kaldık veya en azından antrenman yapmak hayal oldu. Bu demek değildir ki spor hayatına küselim. Kişisel olarak antrenmanlara devam edip, bugünlerin ardından ultimate’a hazır olmak önemli. En azından Dünya üzerinde bu böyle, Türkiye’de ne kadar önem veriliyor tekrar sahalara döndüğümüzde etkilerini hissedeceğiz. Bu arada tek başına antrenman yapmak kolay değil, belli bir süre sürdürebiliyorsunuz. Özellikle bir takım veya grupça buna uğraşırsanız motivasyonu daha yüksek oluyor.. Yukarıda Pandemi dönemi’nde Nisan-Eylül ayları arasında “bahane yok yüzler gülüyor” pozlarımı görebilirsiniz 🙂

3 - Ultimate Üzerine Kaynaklar

Pandemi’de evlere tıkılıp kaldığımız zamanlarda online ulaşabileceğimiz birçok kaynak bulunmakta, bunların zaten bir kısmını sizler biliyorsunuzdur ama denk gelmediğiniz, ilgi çekebilecek siteleri aşağıda sıralamak istedim. Önerileriniz olursa eklemek adına bana ulaşabilirsiniz 🙂

www.oyununruhudernegi.org.tr  (sadece dernek sayfası olmayıp Türkiye’de Ultimate ile ilgili farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

http://www.laffultimate.com/  (güncelliğini korumasa da yerli kaynaklar arasında en geniş arşive sahip)

https://skydmagazine.com/  (ultimate üzerine çeşitli yazılar için)

https://ultiworld.com/ (ultimate üzerine çeşitli yazılar için)

https://www.haddocksportperformance.ca/ (bireysel antrenmanlar için)

https://www.theuap.com/ (bireysel antrenmanlar için)

https://mpfpt.com/ (bireysel antrenmanlar için)

https://gamepointperformance.com/ (bireysel antrenmanlar için)

https://www.ultimaterob.com/ (ultimate üzerine çeşitli yazılar için)

https://www.ultileague.net/ (farklı bir lig tasarımı üzerine)

https://covidimate.wordpress.com/covidimate-games/ (covid-19 uyumlu ultimate oyunları üzerine)

https://10milliondiscs.org/     https://spiritofthegame.org/  (oyunun ruhu merkezli ultimate projeleri üzerine)

http://www.ultimatepeace.org/ (ultimate gençlik kampları üzerine)

 

2020 nasıl geçti, 2021'de neler bekliyoruz?

2020 ultimate frizbi namına güldürmedi diyebiliriz. Sene boyunca tek turnuva Şubat’ta Çanakkale Indoor Turnuvası oldu ve Flamingos olarak katılsak da şahsen katılamadığımdan turnuvasız bir sene geçmiş oldu. Eylül sonu Spirit Akademi organizasyonu yapmak için tüm bir sene uğraşmış olsam da mevcut şartlarda ondan da vazgeçmek zorunda kaldık. Sahalar açıldıktan sonra yazın Fethiye’de birkaç antrenman şansımız oldu ama ondan da keyif alamadık denebilir. Bu arada Arjantinli oyuncular Martin ve Veronica ile tanışmamız ve birlikte yaptığımız antrenmanlar koçluk adına çok şey kattığını söyleyebilirim. 

Saha dışında da ultimate keyif vermedi diyebilirim; ne dernek yönetimi işleri, ne de ultimate adına yapmak istediklerimin camiada karşılık bulamaması(belki de bu yazıdan sonra birlikte çalışmak isteyen gönüllüler çıkar!) açıkçası zaman zaman motivasyonumu etkiledi. 

 

Pandeminin hayatımızı etkilediği tüm bu süreçte ben de farklı uğraşlara yöneldim. Lichess üzerinden yıllar sonra düzenli olarak satranç oynamaya başladım. Lichess hesabım: spiritakademi 🙂 ilgilenenlerle blitz/bullet maçları yapabiliriz. Ayrıca kediler ve bitkilerle bol bol vakit geçirme şansımız oldu..

Bir de Bodrum’a taşınma sebebimiz ev inşaatıyla ilgilendim. Tamamlandığında bahçesinde ultimate dostlarıyla çeşitli partiler! düzenleme şansımız olabilir.. Pandemi geçtikten sonra Bodrum’da ultimate tanıtımları yapmak aklımda ayrıca..

HEYY 2021

2021 yılı için gerçekten hepimiz adına normalleşme yılı olmasını diliyorum. En büyük dileğim de tekrardan normal koşullarda ultimate frizbi oynayabilmek, turnuvalara katılabilmek.. Bu yıl ultimate adına beklentilerim şu şekilde:

  • 2021 Avrupa Masters Kulüpler Şampiyonası’nı Antalya’da düzenleyebilmek
  • Türkiye U24 Takımını sağ salim Dünya U24 Ultimate Şampiyonası’na gönderebilmek(SPONSOR BULMAK!), kendi imkanlarımla turnuvaya katılmak(tabiki izleyici olarak:) )
  • Spirit Akademi 2021 Hat Turnuvası’nı düzenleyebilmek
  • Flamingos ile düzenli antrenman yapabilmek, Bodrum’dan oyuncu bulabilmek
  • Ultimate’ın Türkiye’de gelişimi için çalışmalar yürütmek(Spor Bakanlığı/MEB vb. nezdinde)
  • EUF’un Antrenörler için el kitabı(TTT Handbook) ve WFDF’ın “Ultimate at Schools Programme Teacher’s File” kitabı için çeviri grubu oluşturup Türkçe’ye çevrilmesini sağlamak

Pandemi’de bolca vaktiniz olup buraya kadar yazımı okuduğunuz için teşekkürler 🙂 2020 yılı hepimiz için zor bir yıl oldu. Her şeye rağmen önümüzdeki günler için ümitliyim, hayat öyle ya da böyle devam ediyor, Güneş Dünya’dan bir haber aynı güzellikte doğuyor:) karantina insana zamanı, doğayı ve kendini tanıma fırsatı veriyor…

 

2021’in herkese sağlık, mutluluk ve ultimate getirmesini diliyorum. (kalp)(disk)(kalp)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir