Train The Trainer(TTT) – Istanbul 16-18 Kasım 2018

Train The Trainer(TTT) – Istanbul 16-18 Kasım 2018

Avrupa Ultimate Frizbi Federasyonu(EUF) ve Oyunun Ruhu Derneği(ORD) işbirliği ile 16-18 Kasım haftasonu antrenörlük eğitimi(TTT) yapıldı. EUF’ten deneyimli 3 antrenör; Oddi, David ve Ewa’nın katılımı ve eğitime gelen yaklaşık 40 kişilik ORD ekibiyle verimli bir haftasonu geçirdik.

Eğitim, temel antrenörlük prensipleriyle Cuma akşamı başlayıp, Cumartesi günü temel atış, koşu ve zamanlama drill’leriyle devam etti. Gruplara ayrılıp Cumartesi ve Pazar günü katılımcılar olarak bizler de drill yaptırma yeteneklerimizi gösterdik. Neleri doğru neleri yanlış yaptığımız üzerine ve neleri daha iyi yapabilirizi konuştuk.

İtalya Federasyonu Ekibi’nin hazırlanmasına önayak olduğu drill book/trainer hand book 1.seviye antrenörlük için temel bilgi ve drilleri içeriyor. Şimdiye kadar yaptığımız drill’lerle birlikte yeni drill’lerin bir kitapta organize şekilde düzenlenmesi, takım çalıştıran antrenörler için harika bir fırsat.

Ne zaman yurtdışı oyuncularıyla/takımlarıyla bir etkileşime geçsek, bizim için kendimizi geliştirme fırsatı oluyor. Bu daha önce Sockeye Seattle ile yaptığımız klinik, yurtdışı turnuvaları(Windmill, Avrupa/Dünya şampiyonaları vb.) sayesinde olmuştu. Bu kendini geliştirmenin sürekliliği de önem arz ediyor. Artık elimizde belli bir ekibin, belli bir standartlarda takip edebileceği bir yöntem mevcut. Ultimate Frizbi’nin Türkiye’de daha çok sporcuyla buluşması, seviyenin yükselmesi ve bunu Oyunun Ruhu’nu koruyarak yapmamız için önümüzde bir engel yok. Eğer bu sporu seviyorsak herkes bu ortak duyguyla hareket edip biraz kendinden bir şeyler katması gerekiyor.

Ben kendi adıma ufak ufak çalışmalara başladım, geçtiğimiz hafta Eski Foça’da Beden Eğitimi Hocaları’nın katıldığı bir tanışma antrenmanı gerçekleştirdim. Memnun kaldıklarını ve beden eğitimi derslerinde bu sporu öğrencileri ile tanıştırmak istediklerini ifade ettiler. Bu tarz farklı etkinliklerle buradaki aktivitelerin artacağına inanıyorum. Belki İzmir’de daha fazla Lise/Ortaokul takımları oluşur, Liselerarası bir şampiyona için adım atılmış olur. Ultimate Frizbi’yi ne kadar çok tabana yayarsak daha geniş kitlelere aynı ruhu koruyup aktarma şansımız olur.

Oyunun Ruhu’yla kalın..

Cem Gürses

24.11.2018

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir