Yeni Bir Başlangıç:

Yeni Bir Başlangıç: Fethiye Flamingos ve Oyunun Ruhu Hakkında Hatırlatmalar

Uzun bir aradan sonra tekrar blog yazılarıma dönmüş bulunmaktayım. Foça/İzmir’den Fethiye’ye taşınmış olmamız sebebiyle, artık Foça ve İzmir Ultimate Oyuncuları’yla olan birlikteliğim sona ermiş durumda, ayrılmadan önce İzmir United’ın(kadro toparlayamayan İzmir’li ultimate oyuncuları topluluğu) antrenmanları başlamıştı, umarım aynı istikrarla devam eder ve Baltimate dışında turnuvalara katılabilecek seviyede bir takım çıkar.

İlk kurulduğu dönemde İzmir’den destek antrenmanına katıldığım, birkaç kez de turnuvalarda birlikte oynadığım Fethiye Flamingos, Fethiye’ye de taşınma sebeplerimizden biri oldu ve artık ben de bir Flamingos oyuncusuyum! İlk göz ağrım Türk Kası, gönülden desteklediğim bir takım olmaya devam edecek ancak artık turnuvalara Flamingos Oyuncusu olarak katılacağım. Düzenli antrenman yapan, ultimate dışı belli bir sosyal çevrede görüşen, eğlenen bir takımda özellikle takımın genç oyuncusu olmak harika bir duygu 🙂 Umarım birlikte güzel şeyler yapmaya devam edeceğiz ve Türkiye Ultimate’ı iki büyükşehir’in dışında da yayılmaya devam edecek!

Gelelim Oyunun Ruhu hakkında karalamak istediklerime..

Son dönem turnuvalarda yaşanan olaylardan ve Oyunun Ruhu Puanlamaları’ndan yola çıkacak olursak;

İTÜ 2018 Faul ve Temas turnuva ortalaması: 1,84

Troya Cup 2019 Faul ve Temas turnuva ortalaması: 1,82

Kural kitabından hatırlatmakta fayda var:

12.8 Tüm oyuncular diğer oyuncularla temasta bulunmaktan kaçınmalıdır ve temasta bulunmayı haklı gösterebilecek bir durum yoktur. “Diske hamle yapmak” diğer oyuncularla temasta bulunmak için geçerli bir sebep değildir.

Ayrıca temasta bulunmayı haklı göstermese de tanımlarda geçen “göz ardı edilebilir temas”(incidental contact) olarak saydığımız “Oyunu etkilemeyen ve doğası gereği tehlikeli olmayan temaslar” gerçekleşebiliyor, buna rağmen yaşanacak temasın sonucunu bilemediğimiz için her türlü temastan kaçınmamız Oyunun Ruhu açısından önemli bir nokta arz ediyor.

Başa dönüp tekrar hatırlamakta yarar var:

Oyunun Ruhu (Spirit of the Game)
1.1 Ultimate temassız ve hakemsiz oynanan bir spordur. Tüm oyuncular kuralları uygulamak ve kurallara uymakla yükümlüdür. Ultimate Frizbi, adil bir oyun için, her oyuncuya sorumluluk yükleyen Oyunun Ruhuna dayanır.

Eğer temaslar yaşanıyor, oyunun ruhu puanlaması ortalama 2’nin altına düşüyorsa burada yanlış giden bir şeyler vardır ve bunu düzeltmek tüm oyuncuların sorumluluğundadır. Yeni oyuncularınız bu kurallara aşina değilse veya takımlar arası o maçta rekabet artmışsa bu temasta bulunmayı haklı kılmaz. Tekrar hatırlayalım:) ki

1.4 Yüksek seviyede rekabet teşvik edilir ancak bunun karşılığında oyuncular arasındaki karşılıklı saygı, üzerinde anlaşılmış kurallara uymak veya oyundan alınan zevk feda edilmemelidir.

Son olarak, “Kural Bilgisi ve Kullanımı” Türkiye’de takımların hem kendi içinde hem de takımlar arası yapılan çalışmalarla önceki dönemlere göre artmış durumda ancak burada da bazı sıkıntılar doğabiliyor. Kural bilgisini daha iyi bildiğimizi varsayıp karşı takımı etkileyebiliyor veya yanlış kararlar alınmasına yol açabiliyoruz. Ayrıca kural bilgisinden bağımsız olarak yaşanan aynı pozisyonun farklı kişilerce farklı deneyimlenmiş olmasını da göz önünde bulundurmamız lazım. Eğer iyi bir görüş açımız yoksa ya da ne yaşandığından emin değilsek, daha iyi bir görüşe sahip biri(leri)ne görüşlerini sorabiliriz. Eğer hiçbir şekilde açıkça pozisyon belli değilse, oyunun akışının devam etmesi açısından tartışmasız son pozisyona dönmesi(kuralların doğası gereği de hücumun lehine) doğru olacaktır.

1.12 Oyuncular, tartıştıktan sonra anlaşamazlarsa ya da şu iki maddeden biri net değilse;
1.12.1 Pozisyonda ne olduğu;
1.12.2 Pozisyonda çok büyük olasılıkla ne olurdu;
disk pozisyonda itiraz edilmeyen en son atıcıya dönmelidir

Rekabetin ve turnuvaların arttığı önümüzdeki bugünlerde tüm takım ve oyunculara Oyunun Ruhu dolu günler ve maçlar diliyorum.

Cem Gürses – 28.03.2019

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir